Korytarz życia – czy wiesz czym jest? Jak się zachować gdy słyszysz za sobą syreny pojazdów ratunkowych?

Na pewno każdy kierowca spotkał się z sytuacja gdy stoi w korku, i nagle za swoim autem słyszy syreny alarmowe pojazdu uprzywilejowanego.

Nie ważne czy to Straż Pożarna, Ambulans czy jednostka Policji. Jest to pojazd uprzywilejowany więc na pewno jedzie do akcji – ratować życie bądź mienie. Tak zwany „Korytarz Życia ” to pozostawienie miejsca na drodze niezbędnego do przejazdu takiego samochodu. Ale pamiętajmy że trochę inaczej wygląda to w mieście a inaczej np na drodze ekspresowej bądź autostradzie.

Jak utworzyć korytarz?

Jeśli widzisz że droga zaczyna się korkować to zjedz do krawędzi pasa. w zależności na jakim pasie aktualnie się znajdujesz powinieneś stosować się do ogólnie przyjętej zasady : lewy pas do lewej skrajni drogi a prawy do prawej. Tak zwyczajowo stosuje się korytarz na zachodzie. Dojeżdżając do końca korka dla własnego bezpieczeństwa dobrze jest włączyć światła awaryjne, choć nowe auta często posiadają systemy nagłego hamowania to lepiej jest je włączyć samemu – dzięki temu dajemy znać tym za nami że coś jest nie tak i w zasadzie dbamy o SWOJE bezpieczeństwo. Unikamy najechania na tył naszego auta przez innego kierowcę który również podąża w tym samym kierunku co my.

Na autostradach często po prawej stronie znajduje się pas awaryjny – w tym wypadku masz prawo na niego wjechać.

Czego NIE robić?

Nigdy nie korzystaj z takiego pasa aby ominąć korek  bądź zawrócić na autostradzie.

Jest to jazda pod prąd co jest niebezpieczne dla wszystkich uczestników ruchu a przede wszystkim dla ciebie.

Poniżej możecie obejrzeć kilka przykładów jak powinien wyglądać taki korytarz. Film nagrany z perspektywy Strażaków – akcja ratunkowa w Polsce na A4

Natomiast tu możecie zobaczyć spot kampanii społecznej nagrany przez Polskie służby ratunkowe

No i na koniec zobaczcie jak wygląda blokowanie takiego korytarza – wstyd się przyznać ale to niestety Polska

Pamiętajcie że taki korytarz ratuje Życie – dziś to ktoś potrzebuje pomocy ale może kiedyś taki korytarz uratuje WASZE życie!

Udostępnij przez...
Solec Kujawski
Dzisiaj
Pochmurno
Wiatr : 3.1 km/h
Wilgotność : 94%
0°C
  • Wtorek Jutro 2 °C
  • Środa   1 °C
Weather Layer by www.BlogoVoyage.fr